Peeling z kwasem glikolowym
Szybkie i głębokie działanie
Kwas glikolowy pozyskiwany jest z trzciny cukrowej. Jest kwasem o najmniejszej cząsteczce i najdłuższym łańcuchu, co w praktyce powoduje jego silne przenikanie wgłąb skóry. Jest też kwasem najsilniej działającym ze wszystkich kwasów owocowych AHA.
Dlatego też przed rozpoczęciem cyklu zabiegowego skórę należy odpowiednio przygotować. Polega to na tym, że w warunkach domowych kolejno przez 7-10 dni przed zabiegiem musi być nakładany na skórę specjalny żel przygotowujący do zabiegu eksfoliacji.
Podczas właściwego zabiegu z użyciem kwasu glikolowego skóra zostaje najpierw oczyszczona i odtłuszczona. Zabezpiecza się też wrażliwe partie ciała - usta, skrzydełka nos i okolice oczu. Następnie na pozostałe partie nanosi się za pomocą pędzelka roztwór kwasu glikolowego. Skóra zaczyna piec i zaczerwienia się. Po kilku minutach spryskuje się ją wodorowęglanem sodu, który neutralizuje kwasy owocowe. Kolejnym krokiem jest nałożenie odpowiedniego serum i maski algowej, która działa silnie kojącego, odżywia, nawilża skórę i stymuluje do szybszej regeneracji. Po zabiegu istotne jest także zastosowanie odpowiedniego kremu. Powinien to być krem tłusty, zawierający filtr.
Wskazania do zabiegu
Główne wskazania do złuszczania kwasem glikolowym to skóra tłusta i problematyczna, z objawami trądziku. Należy pamiętać jednak o tym, ze wszelkie uszkodzenia naskórka i mikrouszkodzenia stanowią już przeciwwskazanie. Dlatego aktywne wypryski należy uprzednio zaleczyć. Kwas glikolowy jest rekomendowany do skór pozbawionych witalności, poszarzałych, z widocznymi oznakami starzenia. Świetnie sprawdza się u osób z problemami pigmentacyjnymi i bliznami potrądzikowymi, czy po ospie wietrznej.
Zabieg eksfoliacji należy wykonywać wyłącznie jesienią lub wiosną. Zabiegu nie wykonuje się także jeśli temperatura zewnętrzna wynosi poniżej -5 stopni Celsjusza. Częstotliwość kuracji to średnio 6-8 zabiegów, a minimalny odstęp między zabiegami powinien wynosić 10 dni.
Efekty peelingu gilkolowego
Zabieg przeznaczony dla osób pragnących wygładzić skórę, spłycić zmarszczki oraz pozbyć się blizn po wypryskach i przebarwień. Zalecany jest także w celu zregenerowania skóry – poprawienia jej nawilżenia, odżywienia i napięcie. Skóra po peelingu kwasem glikolowym jest w odczuwalny sposób ujędrniona i odświeżona.
Ważne zalecenia po zabiegu
- Nie należy łączyć kwasu glikolowego z innymi zabiegami kosmetycznymi, przerwa powinna trwać min. 2 tygodnie, a kolejny zabieg eksfoliacji można powtórzyć po 10-14 dniach.
- Zaleca się ograniczenie w makijażu oraz odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie skóry.
- Do 48 godzin po zabiegu nie wolno kąpać się w chlorowanej wodzie (basen).
- Zakazane jest wystawianie skóry na działanie słońca i korzystanie z solarium przez czas trwania kuracji i 2 tygodnie po jej odbyciu.
- W trakcie kuracji skóry nie wolno dodatkowo złuszczać, ani myć środkami silnie odtłuszczającymi, takimi jak żele do mycia twarzy.
- Nie można zdrapywać złuszczającego się naskórka, a do wycierania twarzy używać miękkiego ręcznika, by nie podrażnić skóry.
- Podczas kuracji kwasem glikolowym obowiązkowe jest stosowanie stabilnych filtrów z wysokim poziomem protekcji SPF 30.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
- cera naczyniowa, cienka i wrażliwa
- skóra świeżo opalona
- aktywne infekcje wirusowe (opryszczka, brodawki)
- aktywne infekcje bakteryjne
- wyprysk, łuszczyca, AZS
- trądzik: ropowiczy, skupiony, bliznowcowy
- świeże blizny po zabiegach chirurgicznych
- terapie światłolecznicze
- nadwrażliwość na kwasy AHA
- ciąża i okres laktacji
- retinoidy używane w ciągu ostatnich 6 miesięcy
- stosowanie antybiotyków i różnych form witaminy A
- zadrapania, otwarte rany, bliznowce
- skóra tuż po depilacji
Czas trwania zabiegu
- peeling kwasem glikolowym - 50 min
Przebieg zabiegu może nieco odbiegać od powyższego opisu, ponieważ dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb danego rodzaju cery.
CENNIK ZABIEGÓW TUTAJ
Czy wiesz, że... Peeling przeprowadzany za pomocą kwasów owocowych nosi nazwę eksfoliacji. Kwasy te, zwane eksfoliantami chemicznymi należą do kwasów rozpuszczalnych w wodzie, dlatego też nie mają zdolności do przenikania przez warstwę sebum i wnikania w głąb oraz oczyszczania porów skóry.